Kayıp uygarlıklardan farklı evrenlere uzanan bir maceraya davetlisiniz!

Kayıp uygarlıklardan farklı evrenlere uzanan bir maceraya davetlisiniz!

Kayıp uygarlıklardan farklı evrenlere uzanan bir maceraya davetlisiniz!

Kayıp uygarlıklardan farklı evrenlere uzanan bir maceraya davetlisiniz!

Pandeminin yanı sıra küresel iklim krizinin yarattığı doğal afetler, bilim kurgu ve fantastik türdeki kitaplara ilgiyi artırdı. Bilimin ve ileri teknolojilerin yön verdiği, sosyal ve toplumsal yargıların sorgulandığı sosyal bilim kurgu kitapları, bilimsel çalışmalardan ilham alarak ütopik gerçekliği şekillendiriyor. Bu tür kitapların satır aralarında gizli “Her uygarlık kendini yok etmeye programlı mı?” sorusunun yanıtları, insanların yeryüzüyle olan bağlarını aydınlatıyor.

Bilim ve teknolojinin yanı sıra geçmişten, gelecekten ya da apokaliptik dönemden izler taşıyan bilim kurgu romanları, okuyucuları yaşamı sorgulamaya davet ediyor. Yazar Duygu Elçi Verpilleux, sosyal fantastik bilim kurgu türünde kaleme aldığı “Arthur ile Zamanın İzinde Evrenin Merkezine Doğru Bir Yolculuk” adlı kitabında, klasik bilim kurgu romanlarının aksine, NASA ve ESA’nın çalışmalarından ilham alarak ütopik bir gerçekliğe hayat veriyor. Farklı galaksi ve evrenlere kapı aralayan kitap, okuyucuları yaradılış kavramını ve yeryüzüyle olan bağlarını sorgulatan bir uzay macerasına sürüklüyor.

yüzüklerin efendisi’nin uzay versiyonu

Oldukça sıradan bir yaşam sürdüren Peter’in, teleskobu aracılığıyla dünyaya en yakın güneş sistemi Proxima Centauri’den bir sinyal almasıyla değişen yaşamının izini süren kitap, okuyucuları efsanevi Mu ve Atlantis kıtalarında yaşayan eski uygarlıklarla tanıştırıyor. Kitabında farklı evrenlerdeki ve dünyanın farklı dönemindeki uygarlıklar arasındaki ilişkiden yola çıkan Duygu Elçi Verpilleux, insanların fikir ayrılıklarıyla yaşamın anlamından uzaklaştıklarını vurguluyor. Verpilleux, konuyu şu sözlerle açıklıyor:

“Mu ve Atlantis’te yaşayan eski uygarlıklar, Xson ve Genesia gezegenlerinden gelen dünya dışı varlıklarla barış içinde yaşarken, hatta birlikte barış paktına imza atarlarken, insanlığın fikir ayrılıkları devreye giriyor. Bu iki farklı türün birbiriyle iletişimini etik bulmayan fikirler, toplumu iç savaşa sürüklüyor. Bu savaş sırasında uzayda yıldızlararası seyahati kısaltmayı olanaklı kılan yaşamın anahtarı ve ileri uygarlıklar teknolojisine dair bilgiler de Mu ve Atlantis kıtalarıyla birlikte sular altına gömülüyor. İnsanlık, dayanışma ve anlayış kültürünün yoksunluğundan ötürü en kıymetli mücevherini kaybediyor”

GEÇMİŞİ, GÜNÜMÜZÜ VE GELECEĞİ KONU ALAN SERÜVEN


MACERA YENİ KİTAPLARLA SÜRECEK

Romanın bir serinin ilk kitabı olduğunu belirten Duygu Elçi Verpilleux, “Peter’in ve bilim adamlarının paralel evrenleri kurtarma mücadelesi serinin yeni romanlarıyla devam edecek. Kitabımın farklı aşamalarında okuyuculara okurken dinlemelerine yönelik şarkı tavsiyelerinde de bulunuyorum. 1970’lerin efsanevi sanatçısı David Bowie’nin Time, Deep Purple’ın Anthem parçaları ve The Moody Blues’un ünlü albümü Days of Future Passed bunların başlıcaları arasında yer alıyor.” dedi.

NASA ve ESA’nın çalışmalarından doğan ütopik gerçeklik

Ocak 12, 2022