Biography

Author Picture

Walter Dean Myers

1937 yılında Martinsburg, Batı Virginia’da doğdu. Annesinin ölümü üzerine öz babasının Harlem, New York’ta yaşayan ilk eşine evlatlık verildi. Stuyvesant Lisesi’nde öğrenimine devam ederken, okulu terk edip orduya katıldı.
Ordudan ayrıldıktan sonra kendisine bir amaç arayan Myers, bazı dergilere makaleler yazmaya başladı. Gençlerin sorunlarını ve yaşadıkları zorlukları anlatan kitaplarıyla birçok ödül aldı.
Myers, 1989'da Newbery Onur Ödülü'ne değer görülen Scorpions'u (Akrepler), 1993'te de hem Coretta Scott King hem de Newbery Onur Ödülleri'ni kazanan ünlü kitabı Somewhere in the Darkness'ı (Karanlıkta Bir Yerde) yazdı. ABD'de Uluslararası Okuma Derneği (International Reading Association) tarafından Arbuthnot Ödülü'ne, Amerikan Kütüphaneler Birliği'nin (ALA) Çocuklara Kütüphane Hizmeti Dernegi (ALSC) tarafından da 2009 Arbuthnot Onur Konuşması Ödülü'ne değer görüldü. Kitaplarında genellikle, çocukluğunu ve gençligini geçirdiği Harlem'i konu alan yazar, 1994'te Malcolm X ad kitabıyla ALA En lyi Gençlik Kitabı Ödülü'nü, 2000'de de sıradışı anlatımıyla dikkat çeken Canavar (Monster) adlı kitabıyla Michael L. Printz Ödülü'nü aldı.
Afro-Amerikalı yazarlara verilen Coretta Scott King Ödülü'nü beş kez kazanmış olan Walter Dean Myers, 1 Temmuz 2014'te Myers, Midtown Manhattan'daki Beth Israel Tıp Merkezi'nde kısa bir rahatsızlık dönemi sonrasında öldü. Son yazılı eseri The New York Times için "Çocuk Kitaplarında Renkli İnsanlar Nerede?" çocuk edebiyatında Afro-Amerikalı’ların eksiksiz bir şekilde temsil edilmesi çağrısında bulundu. Çeşitli Kitaplara İhtiyacımız Var (We Need Diverse Books) bursu ve ödülü onun adını aldı.